Sezenist, Gezgin, Yazar, Blogger ve Kırıklarınızın Alçısı.

A’dan Z’ye; BEDELLİ ASKERLİK

A’dan Z’ye; BEDELLİ ASKERLİK

A’dan Z’ye; BEDELLİ ASKERLİK

Sonunda bitti! 2023/8. dönem Isparta Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkez Komutanlığı’nda bu ilginç vatani görevimi tamamladım. İlginç tabirini kullanmamın birçok özel ve genel sebeplerini aşağıda daha fazlası ile açıklayacağım.

10 Ağustos sevk tarihli ve 13 Ağustos son katılım (yol izni vs) tarihli 8. dönemde en büyük problem havaların sıcaklık durumuydu. Buraya daha fazla değineceğim ancak tercih için bu konuyu okuyorsanız kesinlikle Temmuz, Ağustos gibi sıcak ayları yazmanızı önermiyorum.

En İyi Bedelli Askerlik Zamanı Nedir?

Seçimleriniz her ne kadar size özel olsa da ve ben her ne kadar 12 ayı tecrübe etmemiş olsam da bazı ince bilgiler ile sıralamamı yapacağım. Seçim sırasında Ocak ayı var ancak bu tarihte celp yok diye biliyorum. Ocak ayı tamamen sevk bilgilerinin paylaşıldığı özel bir ay gibi düşünebilirsiniz.

 • Nisan (Mis gibi hava)
 • Mayıs (Mis gibi hava)
 • Ekim (Mevsimsel geçiş)
 • Kasım (Mevsimsel geçiş, soğuk)
 • Eylül (Mevsimsel geçiş, sıcak/soğuk)
 • Aralık (Soğuk)
 • Mart (Soğuk)
 • Haziran (Sıcak)
 • Temmuz (Kavurucu sıcaklar)
 • Ağustos (Kavurucu sıcaklar)
 • Şubat (Dondurucu soğuklar)
 • Ocak (Sevk Yok)

Dondurucu soğuklarda içtima sayısı, eğitim faaliyetleri genel olarak düşüş göstermekte. Kavurucu sıcaklıklarda ise bazı komutanların tatil dönemlerini bu aylara bıraktığı için farklı taburdan veya yakın konumda yer alan sözleşmeli er komutanlarının nöbetçi veya idareten sizinle ilgilenmesi için görev boşluğunu kapatmaya gelmesi durumları oluyor. Görev yeri idareten değişen bu komutanlar zaten sözleşmeleri er komutanlarından tercih edildiği için tıpkı onlara davrandıkları hem psikolojik hem fiziksel olarak sizi yormak onlar için sıradan davranışlar olacaktır.

Henüz CİMER’e şikayetimi yazmamış olsam da “Hasan Kızılyar” isimli komutanımız bizi Albay’ın ve tabur komutanının uyarısına rağmen kamuflajlar içerisinde öğlenin kavurucu sıcaklığında bizi güneş altında saatlerce beklettiğini biliyorum.

Bedelli Askerlikte Yanıma Neler Almalıyım?

Yola çıkmadan önce çok fazla araştırma içerisine girmiştim, çoğu bilgi eskimiş olması sebebi ile fazlalıklar olacağını bildiğim için daha az eşya ile gitmeye karar vermiştim, yine aynı öneriyi sizlere yapıyorum ancak olmazsa olmazları, minik açıklamaları ile aşağıda listeliyorum.

Orta boy bavul veya çanta; İçeri girişte kamuflajları erken değiştireceğiniz alan olur ise gündelik kıyafetlerinizi, yok olmaz ise bot, kamuflaj, iç çamaşırı teslim edildikten sonra tüm alanı elinizde saçma sapan o eşyaları taşıyarak geçirmek zorunda kalacaksınız. Asla minik çanta, poşet ile falan gitmeyin.

Kalem; çok fazla form dolduracaksınız, yanınıza mavi veya siyah 2 adet tükenmez kalem alın, her daim kullanacaksınız. Formu dolduran geçip bir kenarda otururken, formu doldurmayan saçma sapan kalemin kendisine gelmesini 2-3 saat ayakta bekleyerek geçirecek.

Boxer; 25-26 gün civarı için her güne 1 boxer alabilirsiniz veya 2günde 1 giyeceğiniz şekilde kendinizi ayarlayabilirsiniz. Siyah yada yeşil olmasının önemi yok, istediğiniz renk giyebilirsiniz. Siyah ise önerimdir.

Tıraş bıçağı, havlu, tıraş köpüğü, şampuan/sabun, diş fırçası ve diş macunu, tırnak makası; Burada yazdıklarımın tamamını alın, askeriye 1 hafta sonra bazılarını kendisi verecek ama 1 hafta boyunca tıraş olmama durumunuz yok, her gün olacaksınız. Yanınızda tamamını mutlaka bulundurun.

3lü priz; 10 – 30 -45 veya daha fazla kişili koğuşlarda olacaksınız. Odalarda ya 1 yada 2 priz yeri oluyor ve herkes ailesini, eşini, dostunu aramak için mutlaka telefonunu şarj etmek isteyecek. Kablosuz 3lü priz sizin yanınızda olan en mükemmel şey olacaktır. Bu bilgi tam bir BONUS!

Askı; Bazı dolaplarda kendiliğinden askı olduğunu gördüm ancak 2000 kişinin dolabında sanırım ortalama gördüğüm kadarı ile 50 kişide falan askı vardı. Kamuflaj veya havlularınızı bile astıracakları için 2 veya 3 askı işinizi fazlası ile görecektir. Dolaplar bazen pis bırakılıyor, içerinin tozundan, kirinden korumak içinde sizde asmak isteyeceksiniz.

Terlik/Spor ayakkabısı; İstirahat etme zamanlarında banyo, tuvaletlere sadece terlik ile gideceksiniz, önü açık veya kapalı bir terlik haricinde, hafta sonlarını bahçe, kantin gibi alanlarda geçireceğiniz zamanlar için rengi fark etmeyen bir spor ayakkabısı mutlaka alın.

Poşet, file; Kirlilerinizi dolabın ayrı bir gözünde kullanacağınız için yanınızda büyük bir poşet veya file poşet almanızı öneriyorum, kirliler biriktikçe 2 defa yıkama şansınız olacaktır.

Banka/Kredi kartı; Nakit geçmiyor arkadaşlar, boşa yanınızda nakit götürmeyin, çalmazlar ancak yine de götürmeyin. Otomatlar, kantin ve her yer kart ile çalışıyor. Türkiye’nin tüm bedelli askerlik birlikleri bu şekilde.

Jel tabanlık; Normal tabanlıkta olur ancak mutlaka iki tane tabanlık alın, botlar 2 hafta sonunda ayağınıza göre şekil alsa da çok rahatsız edecek şekilde ayağınızı vuracak. Hatta bonus olarak vatka da alabilirsiniz, topuğundan sürekli ayakkabı vurması olanlar için.

Bot boyası; Net ve ince bir bilgi olsun, eğer 44 ve üzeri giyiyorsanız siyah, 43 ve aşağısında giyiyorsanız yeşil bot boyası götürün. Tüm Türkiye Bedelli Askerlik birliklerinde botların rengi bu şekilde.

Bedelli Askerlik Kaç Gün?

Biliyorsunuzdur ancak ben yine de söyleyeyim, yol izinleri ile beraber 28 gün ancak 24 gün tamamlayıp, 25. gün yemin töreninden sonra ayrılacaksınız.

Bu günlerde genelde 4 haftaya tekabül edecek şekilde “Çarşamba” gününe göre ayarlanmış durumda. Normal er ve sözleşmeli erlerin yemin töreni “Cuma” günü olurken biz bedelli erlerin ise “Çarşamba” günü olarak belirlenmiş durumda.

Bedelli Askerlikte Sınav Durumları

POMEM, Açık lise, üniversite ne olursa olsun fark etmeksizin sınavlarınıza gireceksiniz. Bu bir zorundur ve komutanlar bu konuda size oldukça yardımcı olacaklar. Askeriyenin kendi özel araçları ile toplu yada 1 kişi olsanız bile sizi sınav alanına götürüp geri getirecekler.

Bedelli Askerlikte Doğum/Ölüm İzni Nedir?

Bedelli askerlikte Allah göstermesin birinci ve ikinci derece ölümlerinde 10 gün boyunca izininiz bulunmakta. Bu izin idari izin olup, şafak sayınızdan da düşmektedir. Ayrıca evli iseniz, eşinizin de birinci derece yakını vefat eder ise yine 10 gün izniniz bulunmaktadır.

Doğum izinleri ise sadece sizin çocuğunuz olması durumunda geçerli olup, mutlaka askeriyeyi arayarak bilgi sağlanması gerekmektedir. Doğum izni de yine şafak sayınızdan düşülecektir.

Bedelli Askerlikte Sağlık

Oldukça önemli ve püf noktalara değineceğim, sağlıkla ilgili genel bilgiler yazmayacağım. Yürüyüş, eğitim vb her şeyi etkileyecek durumlar içerecek. Mutlaka okuyun.

Öncelikle yukarıda bahsettiğim gibi bir sürü kayıt kürek işleri içerisinde size “kartex” adında bir karne benzeri katlanabilir form verecekler. Bu formda gireceğiniz her bilgi sizin 26 gününüze etki edecek. Şöyle ki;

Botlar ayaklarınızın arkasını vurdu ve morardı, kanadı, su topladı. Bunun başınıza gelme ihtimali minimum %70. Atın bu problemi sağ cebinize.

Dönem fark etmeksizin yürüyüşler esnasında mutlaka 1 kişi hasta olacak ve 2000 kişiyi hasta edecek. Bakın edebilir demiyorum, hasta olacaksınız. Hasta edecek! Bu kaçınılmaz istisnasız bir durum. Hava değişiminden yine hasta olacaksınız. Bunu da atın sol cebinize.

Dengesiz insanlar da olacak, her ne kadar doktor, öğretmen, avukat bolca olsa da eğitimli görgüsüzler veya uyanıklar sürekli revir alıp gün boyu hastane ve çevresinde gezmek için kollayacak, gözlerinizle göreceksiniz. Bunu da sağ arka cebinize atın.

Psikolojik durumlarınız yada arkadaşınızın psikolojik durumları bozuk olabilir, deprem bölgesinden gidiyor yada bizzat badiniz depremden etkilenmiş birisi olabilir. Bunu da atın arka sol cebinize.

Şimdi 4 cebimizde olanların ne olduğunu biliyoruz. İşte bunların tamamı kartexe işlenecek. Ama tamamen sizin tarafınızdan yazılacak ve orada görevli doktorlar mühürleyecek, size minik basit sorular sorarak.

Devam ediyorum.

Bu kartexe özellikle sıcak havaların olduğu dönemde giden arkadaşlar mutlaka cilt rahatsızlığını belirtsin, %70 ayakkabı problemi yaşayanlar mutlaka belirtsin, ayağınız kanayacak, topuklarınız yürümenizi güçleştirecek bu yüzden yazmaktan asla çekinmeyin. Kırılmış ayağınız, bel fıtığınızı mutlaka ama mutlaka yazın hatta olmayanlar bile yazdırdığını bu gözlerim gördü. İyi mi yaptılar? Bence iyi yaptılar çünkü daha rahat geçirdiler.

Hasta olunca bölüklerde seçilen askerler içerisinde doktor ve hemşirelere adınızı yazdıracaksınız. Öncesinde günün komutanına gidip durumunuzu göstereceksiniz ve o da size revire adınızı yazdırmanızı söyleyecek. Ben 2 defa revire gittim, revire giden o gün eğitimlerden yırtmış oluyor. Gidip dümdüz alay içerisinde yer alan yerde muayene olacaksınız. Eğer fıtık, böbrek sanıcısı gibi doğrudan müdahale edemeyecekleri durum olur ise sizi hastaneye sevk edecekleri kağıt verecekler. Bu kağıdı komutanlarınıza vereceksiniz veya revir sorumlusu sizden alıp kendisi götürecek. Sonraki gün ise Şehir Hastanesine sevk için sivil kıyafetlerinizi giyerek alaydan ayrılacaksınız. Muayene olduktan sonra hastane çevresinde bir şeyler yiyebilir, kafelerde oturabilir, sigara vs alışverişi yapabilirsiniz. Akşamüzeri ise askeriye aracı sizi gelip tekrar alaya götürecek. Çok fazla bölükte çok fazla kişi bu şekilde hastaneye gidecek. Tek siz olacaksınız.

Aklıma gelen soru-cevaplar bunlar. Gelelim diğer durumlara.

Yemekler 3 öğün ve her öğün mutlaka etli bir yemek içerecek. Her öğünde yemek yemenizi ve güçten düşmemenizi öneriyorum. Düzenli uyku, düzenli yemek size fit bir vücut olmasa da toparlamanızı sağlayacak. Biyolojik saatlerde uyuma vücut için iyi olacaktır.

Atış eğitimleri 4 gün kadar sürecek ve eğitim haftasının son 1 günü veya son 2 günü atış yapacaksınız. Hiçbir şey anlamayacağınız bir atış olacak ve 3-4 mermi atma şansı bulacaksınız. Genel olarak piyade tüfeği olan G3 ile atış yapacaksınız. Kulak tıkaçlarını size temin edecekler.

Koğuş ortamında herkes ile samimi olmaya çalışın, özellikle 10lu koğuşta iseniz daha keyifli geçecektir. Bizim koğuş 10 kişiydi ve herkes ile gerçekten kardeş derecesinde samimiyet kurdum, kurduk.

Zorlu ve zamanın resmen durduğu 25 gün sürecek. Ancak alışacaksınız. Sonlara doğru tadını çıkarmaya çalışın ve kendinizi motive edin. Rahat geçti diyenlere de aldanmayın ne olursa olsun özgürlüğünüzün kısıtlanması bile sizi rahatsız edecek.

Sağlıcakla tamamlayıp dönmenizi diliyorum.

Konu altında sorularınızı tek tek cevaplayıp, konuya daha güncel bilgiler ekleyeceğim ara ara. Bu yüzden sık kullanılanlara almayı unutmayın.

 4

8 Yorumlar

Dt
Merhaba, aralık ayında gidenler yılbaşını askerde mi geçiriyor
Emre
Merhaba. Tecili bozup başvurumu yapıp 2024 gelmeden parayı yatıracağım, gideceğim zamanı 2024'ten seçebiliyor muyum yoksa 2023 Aralık celbi ile gitmek zorunda mıyım?
  Sezenist
  Tabi ki 2024 yılı içerisinde seçeceksiniz. Aralık ayında gitmezsiniz. Aralık ayında gitmeniz için bir önceki seçimde ödeme yapmış olmanız gerekirdi. Yani rahat olun.
Çağdaş
"...yol izinleri ile beraber 28 gün ancak 24 gün tamamlayıp, 25. gün yemin töreninden sonra ayrılacaksınız." Yazınız için teşekkürler. Sevk tarihinden itibaren kaç gün sayılmalı yani? 9 Kasım sevk tarihi için, yemin töreni dediğiniz şekilde Çarşamba ise 6 Aralık mı olacak?
  Sezenist
  Bu mesajınızı yanıtlarken siz şuan görevinizdesiniz, evet; 6sında dönüyor olacaksınız. Sağ salim dönmeniz ümidi ile.
Arif
Merhaba, orta bavul bavuldan kastınız bildiğimiz sert bavul mu? Eşyalarım kabin boya sığmıyor komik bir görüntü de oluşturmak istemiyorum. Bir de orta boy bavulu koyabilecek alan mevcut mu?
  Sezenist
  Her katın yada her grubun/takımın kendi sivil eşya odası mevcut, yani fazlası ile alan bulabileceksiniz.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir