Sezenist, Gezgin, Yazar, Blogger ve Kırıklarınızın Alçısı.

Adıyaman / Nemrut Dağı Gezi Rehberi

Adıyaman / Nemrut Dağı Gezi Rehberi

Adıyaman / Nemrut Dağı Gezi Rehberi

Dünya’nın sekizinci harikası olarak UNESCO tarafından kabul edilen ve ülkemiz sınırlarında Adıyaman ilimizde bulunan bu eşsiz güzelliğe sahip Nemrut Dagı’nı birkaç gün önce gezme fırsatı buldum.

Yolculuğa Gaziantep’ten yola çıkarak; Adıyaman’ın Besni ilçesi ve Adıyaman merkezinden Kahta ilçesine ve akabinde Gerger Köyü üzerinden ulaşım sağladık. Yazımın devamı daha çok tavsiye-rehber eşliğinde olabilir. Hem kendim neler yaptığıma ve neler yapabileceğinizin yanında neler yenir yada ne yemelisiniz gibi önemli konulara değineceğim. Ekstra birkaç bilgi daha tabi ki.

M.Ö. 163 ve M.S. 72 yılları arasında Kommagene Krallığı’nın I. Antiochus, atalarına ve tanrılarına lütufen bu anıtları ve mezarları yaptırmış. Kommagene dediğiniz zaman muhtemelen aklınıza “Çiğköfte Krallığı” gelebilir fakat çiğköfte ile alakası yok. Sadece çiğköftenin yöresine ait yerin en büyük ismi kullanmak istemişler. Güzelde olmuş. Bu şekilde hem çiğköfte şirketinin adını da anlamış olduk. Antiochus ise gerçekten liderliği taktir edilecek bir kral. Bunu da daha detaylı bir yazıda belki zamanla yazarım veya sizler araştırabilirsiniz.

Nemrut Dağı’na Ulaşım ve Konaklama

Heykeller şuan dağın iki farklı yamacında yer alıyor. Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayırmışlar. Tabi bu alana gelmeden önce Gerger Köyü’nden geçerek pansiyonların, otellerin olduğu bir yola giriş yapıyorsunuz. Malatya tarafından da daha keskin virajlarla yine dağın daha yakınına gidilebiliyormuş, biz Adıyaman merkezden yolculuğumuza başladık.

Yollar gayet düzgün ve hafif virajlı şekilde olmasına rağmen sorunsuz bir yolculuk yapmanız olası. Gidilecek yere doğru her daim bilgilendirici tabela mevcut. Herhangi bir sorun yaşamadan alana ulaşmanız mümkün.

Gerger Köyü’nün girişi ile çok fazla pansiyonlar mevcut. Burada bedava fiyata konaklama yapabilirsiniz. Bizler kalmadık fakat yine de bir yazı hazırlayacağım için sorma gereği duydum. 20TL ile 40TL arasında bir fiyata kişi başı kalabilirsiniz. Tabi bu konuyu 2020 yılı içerisinde okuyorsanız. Biz dağın girişine 6 km kadar yakın bir suite otelde kalmayı tercih ettik. Kaldığımız otelde temiz ve güzel bir havuzun yanında sabah kahvaltısı ile akşam yemeği mevcuttu. Burada ise fiyat oda başı 250TL olup sınırsız içecek, bahsettiğim akşam yemeği ve sabah kahvaltısı, havuza ücretsiz giriş, Wifi ve aracınızı park edebileceğiniz bir park alanından yararlanabiliyorsunuz. Turistik bir yer için oldukça güzel fiyattı. Fazlası ile memnun kaldık. Otelin adını vermeyeyim belki sponsor falan olmak isterlerse bana ulaşırlar (: Konaklama işini bu şekilde halledebilirsiniz. Pandemi sebebi ile günlük 150-200 kişi kadar ziyaretçi alıyor şuan Nemrut Dağı. Pandemi öncesi bu sayı 3000 civarındaymış.

Ya Gün Doğumu Yada Gün Batımında Nemrut Dağı’nda Olmaya Çalışın…

Nemrut Dağı’na her daim giriş yapabilirsiniz fakat özellikle güneşin doğuşu veya güneşin batışı ile eşsiz bir manzaraya sahip oluyor. Belki de en önemli kısım bu olabilir. Gerçekten bulunduğunuz saat dilimine çok fazla önem gösterin ki anlamı daha fazla olsun o dağa çıkışınızın.

Müze Kartınızı Unutmayın!

Öğretmenlere ücretsiz giriş hakkı mevcut, öğretmen kartınız ile (Günü geçmiş olsa bile…) ve müze kartınız varsa yine ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Eğer bu kartlara sahip değilseniz hem Adıyaman hem de Malatya bölgesinde ayrı ayrı gişelerde 25 TL ye giriş bileti almanız gerekecek. Bu yüzden kartlarınızı unutmayın.

Dağa çıkış sürecinden önce yaklaşık 200 metre mesafe öncesinde gişe kulübesi mevcut. Bu alanda ayrıca müze tarzı bir yer mevcut. Bilgilendirici tablolar ve hediyelik eşyanın yanında içecek ve abur cubur alabileceğiniz bir mekan. Maalesef W.C bulunmamakta yada yemek yiyebileceğiniz bir restoran yok. O yüzden temel bu iki ihtiyacınızı gidererek yola çıkın otelinizden veya pansiyonunuzdan.

Gişede biletlerinizi aldıktan sonra aracınızı park edebileceğiniz veya servisle geliyorsanız bir otopark alanı var ve dağın iki yamacına da gidecek merdivenlerin önüne gelmiş oluyorsunuz. Buradan sonra hangisini seçmek size kalmış. Hangisini de seçerseniz seçin ikisini de yukarıda birleştirebiliyorsunuz. Biz akılsızlık edip doğu tarafını seçtik. Güneş daha oraya müsait diye. Akılsızlık dedim çünkü yolu biraz daha fazla ve belli bir noktadan sonra özellikle hamsanız çakıl taşlı bir dikiş yol bizleri karşılıyor. Bu yol dağdan indikten sonra dizlerinizin titremesine sebep olabilir. Batı girişi ise hem daha kısa hem de daha düzgün bir yola sahip. Tepe noktada 250-300 metre mesafe ile zaten dağın iki yamacını dolaşabiliyorsunuz. İki yamacında da aynı heykeller mevcut. Batı tarafının açısı fotoğraf için daha kötü geldi bana. Bu yüzden doğu tarafını kullanabilirsiniz fotoğraf çekimlerinde.

Nemrut Dağı Doğu ve Batı Terası

Dağ 2200 metre yüksekliğinde ve sıcak mevsimlerde bile serin ve özellikle akşam/sabah saatlerinde soğuk oluyor. Yanınıza uzun kollu hatta daha soğuk mevsimde gidiyorsanız battaniye yada şal almanızı öneririm.

2200 metre yükseklikte bu dağa çıktığınız için doğal olarak ayağınızda rahat bir ayakkabı olmasına mutlaka ama mutlaka önem gösterin. Dönüşte servis kullananlar varsa kendileri yürüyüş yapmak isteyebilirler.

Adıyaman’a Ulaşım ve Konaklama

Nemrut Dağı için gelmiş olasılığınız yüksek olsa da Adıyaman ili içinde gezimde fikirler elde edindim. Öncelikle halk yöresel kendi ağzını konuşuyor. Adıyamanlı birkaç akrabamdan da bildiğim için ben çok yadırgamadım fakat batı illerinden geliyorsanız mutlaka garipseyeceksiniz.

Adıyaman’ın çevresinde yer alan Malatya, Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Diyarbakır mevcut. Bu illerden kolaylıkla ulaşım sağlanabilir veya yukarıda detaylıca yazdığım Nemrut için şehir merkezini görmek isteyebilirsiniz.

Adıyaman 2020 yılında nüfusu 630.000 civarı bilinmekte. Besni ve Gölbaşı gibi isimce bilinen ilçeleri mevcut. Bu ilçelerde keza Adıyaman’a yaklaşık 1 saat kadar mesafedeler.

Çok klasik bilgiler ile devam etmeyeceğim…

Adıyaman Park; burası Adıyaman’ın tek büyük alışveriş merkezi. İçerisinde birçok ihtiyacınızı giderebileceğiniz orta büyüklükte otoparkı olan ve içerisinde yöresel olarak çiğ köfte yiyebileceğiniz güzel bir yer. Klasik alışveriş merkezi, yine de derli toplu geldi bana. Adidas ve Nike gibi şirketler maalesef kapanıp gitmiş.

Kebapçı Beko; Çok övdüler burayı. Aman şöyle lezzeli aman böyle ucuz. Yani fiyat konusu tatmin edici olsa da asık suratlı garsonları mevcut. Lezzet ise orta dereceli. Belki batı bölgesinden gelmiş olsam “çok iyiydi” diyebilirdim fakat 250+ yemeği UNESCO’ya girmiş Gaziantep’den gittiğim için orta seviyeli buldum. Mekanın otantikliği veya şıklığı ise köşe başı kebapçılardan farkı yoktu. Sanırım en beğendiğim kısmı ekmeklerini kendileri yapmasıydı. Bu durumda artık sıradanlaştı.

Şıllık (Şillik) Tatlısı; Okunuşunu yerel halk karışık söylüyor. Bende şıllık demeyi tercih ediyorum. Daha ilginç geliyor. Tatlı maalesef yetersiz, pekmezli ve sade şeklinde iki çeşit. Evde rahatlıkla yapılabilir. Krep tarzı hamurun arasına ceviz veya fıstık konularak sarılmış ve şerbete bandırılmış şekilde ve üzerinde yine Antep fıstığı mevcut. Yanında çay iyi gidiyor ama kalori alma tercihinizi bununla yapmanızı tavsiye etmem. İsteyen dondurma ile de yiyebilir. Bu tatlı bence Şanlıurfa’ya ait. Yine de bu iki şehirde de meşhur.

Yolları; Adıyaman’ın en çok insanların nezaketini sevdim, herkes anlayışlı ve güler yüzlü. Dar yolları çok fazla olsa da herkes olabildiğince nazik davranmaya çalışarak yol hakkını veriyor. Ayrıca şehrin birçok yerinde arazi şeklinde otoparklar mevcut. Pandemi sebebi ile mi bilmiyorum fakat ücretsiz arabamızı park edebildik.

 5

1 Yorum

İbrahim ASLAN
Görebileceğiniz en heybetli gün doğumunu yaşamak için dünyanın bir ucuna gitmenize gerek yok. Adıyaman’dan zirveye olan mesafenin sadece 83 km olduğunu ve 1 saat 30 dakika sonra muhteşem bir gün doğumuna şahitlik edeceğinizi unutmayın.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir