Sezenist, Gezgin, Yazar, Blogger ve Kırıklarınızın Alçısı.

Avrupa Süper Ligi Kuruldu

Avrupa Süper Ligi Kuruldu

Avrupa Süper Ligi Kuruldu

Beklenen oldu ve Avrupa Süper Ligi resmi olarak kuruldu. 12 futbol devi: Real Madrid, Barcelona, Arsenal, Liverpool, Milan, Juventus, İnter, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Atletico Madrid ve Tottenham bir araya gelerek Avrupa Süper Ligi’nin resmi kurucuları oldular. 20 takıma kadar çıkacağı kesinleşen organizasyona, PSG haricinde Alman takımlarına henüz davet gönderilmediği açıklandı. Avrupa Süper Ligi’nin kurucu başkanı olarak ise Dünya’nın en büyük inşaat firmasına sahip ve aynı zamanda Real Madrid’in başkanı; Florentino Perez! Kendisi tam bir deli benim için.

Şuan ciddi bir çıkar çatışması haricinde kurucu kulüplerden şöyle bir açıklama geldi: “Kurucu kulüpler, UEFA ve FIFA’yla birlikte çalışarak futbol ve yeni lig için en iyi sonuçları elde etmeyi dört gözle bekliyor.” Biraz pişkince bir açıklama gelse de ben mutlaka ortak noktada buluşacaklarına eminim.

Avrupa Süper Ligi’ne Türkiye’den Hangi Takım Gidecek mi?

Liverpool ve birkaç takım taraftarları ciddi derecede karşı gelse de Türkiye’de bu oluşumu; büyüklük satma olarak her takımın taraftarının istediğini düşünüyorum. Ama bu istek maalesef Avrupa Süper Ligi için yeterli bir durum değil fakat Türkiye’den de Galatasaray’ın çağrılacağı neredeyse garantileşmiş durumda. The Sun gazetesi linkli habere buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca organizasyona Galatasaray haricinde İskoç futbol devi Celtic’de oldukça yakın diğer isim olarak geçmekte. Yani şuan için en ciddi aday Galatasaray durumunda.

Turnuva Formatı Nasıl Olacak?

Kulağımızdan Şampiyonlar Ligi müziğini silmemiz oldukça güç ve hepimiz bu duruma karşı gelebiliriz, gruplar, grup öncesi elemeler ve grup sonrası harika eşleşmeler hepimiz için harika futbol keyfiydi, Şampiyonlar Ligi için. Aynı durumu belki bizim göremeyeceğimiz nesil Avrupa Süper Ligi için yaşayabilir farklı organizasyonda aynı duygular içerisinde. Bu ligde ise grup vb olmayacağı açıklandı.

Tam olarak şu şekilde:

  • Takımlar 10’lu iki gruba ayrılacak ve buna göre çeyrek finaller belirlenecek.
  • Dördüncü ve beşinci takımlar, kalan çeyrek final yerleri için play-off oynayacak.
  • Çeyrek finaller itibarıyla iki ayaklı eleme sistemi kullanılacak.

Yepyeni bir heyecan bir futbol için gözükse de herkes endişeli ve bilgi kirliliği içerisinde yüzmekte. FIFA 22’de bu takımlar olmayacak diyenler, FIFA da oyuncuların isimlerini değiştirenler, Dünya Kupa’sına bu takımların hiçbiri oynayamayacağını söyleyenler gibi tonla dedikodu ve bilgi kirliliği yayılmakta. Dediğim gibi ben bu durumda UEFA’nın geri adım atacağını ve daha ortak noktada buluşulacağını düşünüyorum.

Başlama tarihi olarak Ağustos 2021 olarak belirlenmiş durumda. Yani çok değil yakın tarihte çok ciddi ilerlemeler olacağı kesin. Bugün Perez’inde açıklaması ile 12 kulübün resmi anlaşmaları mevcut olduğunu ve karardan dönülmesinin imkansız olduğu açıklaması işlerin ne derece ilerlediğini göstermekte.

Hakem seçimleri içinde oldukça hassas olacaklarını söyledi Perez. Türkiye’den de Cüneyt Çakır’ın adı ciddi derecede geçmekte. Ben ülke dışında oldukça doğru maç yönettiğini düşündüğüm Cüno’yu bu ligde görmek isterim.

Bu yeni düzen hiçbir şeffaflığı olmayan UEFA ve hatta FIFA için çok ciddi bir gözdağı olması bile benim için yeterli. Rüşvetten, şikeden ve birçok skandala sahipler ama sürekli üzeri örtülmekte.

Durumlar bu şekilde ve bende merakla bekliyorum. Ciddi gelişmelere göre buraları güncelleme ihtimalim yüksek. Takipte kalın.

 5

0 Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.