Sezenist, Gezgin, Yazar, Blogger ve Kırıklarınızın Alçısı.

Captain Marvel

Captain Marvel

Captain Marvel

Avengers: Endgame’den önce son halka olan bu film hakkında şuan yazarken; geçmişe ait bir serinin parçası ve hatta bu serinin son parçalarından birisi olmasından mütevellit, yazarken kafamda şablonda oluşturmadığım için akışına bıraktığım bir başlık “Captain Marvel”. Bu yüzden de bolca spoiler içerebilir.

MCU da oldukça popüler olan kahramanımız sonunda sinemaya teşrif ettiği film oldu. Tabi bunu yaparken de “nasıl kahraman oldum?” konusu çok klişe gelse de birçok konudan doyurucu olduğunu söyleyebilirim. Zaten film vizyona girmeden önce Captain Marvel karakterini canlandıran Brie Larson çokça tartışmalı açıklamaları ile tanıtım sürecini sancılı geçirmişti. Üzerine bir de kritik bir film öncesi son halka olması film yayınlanmasından önce birçok kişide heyecanı tavan yaptırmıştı. Dediğim gibi bunların hepsini de aslında karşıladı.

Marvel Evreni Film ve Dizi İzleme Sırası İçin TIKLAYINIZ

MCU’ya katılan ve kendi solo filmine sahip olması sebebi ile MCU evreninde büyüklüğünü buradan fikir yürütebilirsiniz. Spider-Man ve Black Panther gibi önemli kahramanlar hatırlayacağınız üzere Captain America: Civil War filminde karşımıza çıkmışlardı. Endgame öncesi karakteri bize solo filmi ile hızlıca benimsetmeyi başardılar. Önemli bir konu.

Film karakterimiz Carol Denvers; kendi hikayesi ve kahraman karakter hikayesi ile tanıtılıyor. Zira Carol ciddi hafıza kaybından muzdarip. Bu sorun o derece büyük ki Carol insan olduğundan bile haberi yok. Hafızasına kavuştukça da daha insansı ve ulaşılabilir oluyor. Filmi sinemada izleme fırsatı bulmuştum, film bu şekilde başlaması ile karaktere ve oyuncuya hızlı alıştım diyebilirim. Yadırgamadım. Tabi sadece Carol değil aynı zamanda: Nick Fury, Maria Rambeau, Talos ve Monica gibi -özellikle Monica’nın BU WandaVision yazımda önemi oldukça fazla- karakterler eşlik ediyor. Bu karakterler Carol Denvers’ı Captain Marvel olma yolunda çok şey katıyor.

MCU evrenine hakim olanların bildiği Skrull’lara karşı Kree ırkının savaşını ele alıyor. Özellikle Skrull ırkı bu filmde oldukça iyi lanse edilmiş. Bunu belirtmemin sebebi Skrull ırkının ilerleyen fazlarda sevecenliğini sorgulamamız olabilir diye düşünüyorum. Çünkü WandaVision dizisinden tutun gelecek olan birçok 4. faz film-dizilerinde oldukça yer edinecekler. Kree ırkı zaten baskıcı yapılanmaları ile Skrull ırkının silahlanmasına sebebiyet veriyor. Yada iyi bir koloni olabilir Captain Marvel filminde. Birçok ihtimal var.

Belki de filmin en büyük eleştiri aldığı konu Mar-Vell karakteri olabilir. Marvel Evreni için Mar-Vell özel bir yere sahip. Hem izleyici hem okuyucu için Mar-Vell idol olan karakteri işaret eder. Filmde maalesef çizgi romanda olduğu gibi Spider-Man’den tutun da Gümüş Sörfçü’ye kadar birçok kahramanı etkilemiş bu karakterimizin hakkını veremediklerini düşünüyorum.

Düşük bütçeli bir kahraman filmi yada dediğim gibi nasıl kahraman oldum konusu ön planda gibi dursa da aslında diyaloglar, karakterlerin kendi anıları gibi birçok etkenle birlikte Endgame öncesi son halka olması sebebi ile de olmuş diyebiliyorum. Tabi beklentinizde oldukça önemli.

Filmde olan savaşını rahat kazanan Captain Marvel yani Carol Denvers’ın tam da bu şekilde rahat kazanmalıydı diyebileceğimiz durumlar söz konusu. Kendisi oldukça güçlü bir karakter hatta Endgame’i izleyenleriniz Thanos karşısında gücünü bilir. Filmde bu gücü nereden aldığı yada diğer durumları tüm after credit sahnelerine kadar izlemenizi öneriyorum. Ayrıca 4. fazda Captain Marvel’ın ikinci filmi “THE MARVELS” 11 Kasım 2022’de vizyona gireceği duyuruldu.

 3

0 Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir