Sezenist, Gezgin, Yazar, Blogger ve Kırıklarınızın Alçısı.

Darkhold

Darkhold

Darkhold

Darkhold; WandaVision yazımda değindiğim ve MCU için oldukça önemli bir yere sahip gizemli, karanlık, büyülü günahlar kitabı.

Darkhold en başta demir parşömenlere bağlı olup Marvel Comics’in kaos tanrısı Chyton’un muntazam, şeytani büyülü bilgilerini içerir. Demir parşömenlerle dövüldükten sonra birçok büyücü hatta Marvel’ın uzak durduğu vampir karakterlerinden olan Varnae’de dahil kara büyücülerin idaresinde kaldı. Burada duruma göre bir diğer konuya bağlayabileceğim Blade aklınıza gelebilir, vampir Varnae ile olan durumları da açıklayabilirim.

Wanda’nın kara büyü kullanarak çocuklarının sesini duyduğunu ve Darkhold’u okumaya devam ettiğini WandaVision dizisinin son bölüm son after credit sahnesinde görmüştük. Darkhold burada Agatha Harkness’in de eline geçtiğini biliyoruz.

WandaVision’da gözüken Darkhold.

MCU’da Agents of S.H.I.E.L.D’te gözüken Darkhold ile WandaVision’da gözüken Darkhold birbirinden farklıydı. Belki de Wanda kendi Darkhold’unu kafasında canlandırmış olabilir.

Chyton ise bu kitaba oldukça emek vermiş diyebilirim. Binlerce yıl boyunca biriktirdiği şeytani ve gizli bilgileri içermesi, mistik güçleri anlamak, kayıt etmek üzerine geçen yılları barındırıyor.

Kitap bu kadar karanlık ve günahlarla dolu olmasına rağmen herkes tarafından rahatlıkla okunabilir olması sebebi ile yukarıda da bahsettiğim, onlarca büyücü ve hatta vampirlerin ellerinden geçmiş. Darkhold bu çeşitlilik içerisinde tam da önemini burada kazanıyor ve kişinin isteğine bağlı olarak psişik veya fiziksel şekillendirme gücü veriyor. Bunu yaparken de onu okuyup, kullananların ise zihnini de bozabiliyor. Bu kitabı sadece kötülük içinde kullanılmayacağını ve iyilik içinde kullanılabileceğini gösteriyor. Muhtemelen Wanda Maximoff ise çocuklarını geri getirebilecek büyüyü öğrenecektir.

Hem kitapla ilgili hemde kitabın daha önce geçmişini WandaVision’un devam filmi yada dizisinde, Blade’in MCU’a tamamen dahil olmasını görmemiz ile adını çokça duyup, daha fazla bilgiye sahip olabileceğiz. Bende bu içeriği yeni bilgiler, kitabın kullanımı yada kitapla ilgili konulara göre güncellemeye devam edeceğim.

 2

0 Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir