Sezenist, Gezgin, Yazar, Blogger ve Kırıklarınızın Alçısı.

Diyarbakır Gezi Rehberi

Diyarbakır Gezi Rehberi

Diyarbakır Gezi Rehberi

Diyarbakır ile ilgili Ahmet Kaya’nın “Diyarbakır Türküsü” şarkısı ile görme isteğim fazlası ile depreşmişti. Doğu’da görmek istediğim daha önceden de fırsatım olmasına rağmen gidemediğim bir şehirdi Diyarbakır. Geçtiğimiz yaz fırsat bulup gidince, benim gibi gitmek isteyenler içinde bir rehber hazırladım.

Diyarbakır’a Nasıl Gidilir?

Mardin üzerinden servis tarzı bir araç ile Diyarbakır’a geçiş yaptım. Bu şekilde gitmemin özellikle sebebi hem daha hızlı ulaşım hem ucuz olması hemde bu tarz araçları konaklayacağınız yere kadar kullanabiliyorsunuz. Mardin’den Diyarbakır’a gidecekler için kesinlikle bu yöntemi kullanmalarını öneriyorum. Mardin otogarına gitmeden, Mardin merkezinde çokça sık olan ofisler bulunmakta.

Ayrıca diğer kullanabileceğiniz ulaşım yöntemleri;

 • Otobüs
 • Uçak
 • Kendi Aracınız

Uçak için Diyarbakır Havalimanı (DIY) hem iç hatları hem dış hatları ile hizmet vermekte. Büyük şehirlerden rahatlıkla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Otobüs veya kendi aracınız ile gelecekseniz Diyarbakır’a Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin orta kısmında, doğuda Batman ve Muş, batıda Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, kuzeyde Elâzığ ve Bingöl, güneyde ise Mardin illeri bulunmaktadır. Bu illerden rahatlıkla ve güvenle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Diyarbakır’a Ne Zaman Gidilir?

Benim gibi Temmuz ayları gibi gitmeyin, daha uygun aylarda veya mevsimi seçmenizi öneririm. Kavurucu sıcaklıkta herhangi bir aktivitenin tadını almak mümkün değil. Tavsiyem olarak Eylül mevsimi veya Mart-Nisan mevsimi en uygun bir zaman olacağını düşünüyorum.

Diyarbakır’da Nerede Kalınır?

Diyarbakır eski ve yeni olarak ikiye ayrılmış durumda, daha konforlu ve lükse dayalı bir yer arıyorsanız kesinlikle bakmanız gereken yer yeni Diyarbakır tarafları olmalıdır. Hostel veya geleneksel havayı soluyayım maddi olarak daha rahat edeyim derseniz eski Diyarbakır tarafları uygun olacaktır. Her iki tarafta da çokça güvenli ve ulaşım sağlayabileceğiniz oteller, hosteller bulunmakta. Tamamen gezi amaçlı geliyor iseniz kesinlikle daha konforlu yer tercih edebilirsiniz.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

 1. Diyarbakır Ulu Cami
 2. Tarihi Hasan Paşa Hanı
 3. On Gözlü Köprü
 4. Saint George Kilisesi
 5. Diyarbakır Arkeoloji Müzesi
 6. Hevsel Bahçeleri
 7. Sülüklü Han
 8. Diyarbakır Kültür Evi
 9. Cemil Paşa Konağı
 10. Diyarbakır Kalesi

Diyarbakır’da Neler Yenir?

FIRIN-CI: Diyarbakır – Şanlıurfa için ciğer önemli bir nokta. Bizde ciğeri en iyi yerde deneyimlemek istediğimiz için mekan tercihi olarak başlamak istedim. “FIRIN-CI” mekanın kalitesi ve yemek lezzetleri ile harika işler çıkarmış durumda. Ciğer konusunda ise biz burada tadarak önceliğimiz Gaziantep ama Diyarbakır-Şanlıurfa arasında ise Şanlıurfa’yı lider seçiyoruz, tabi sizin tercihinize kalmış. Ciğer için ve yöresel lezzetler için en uygun mekan olan FIRIN-CI, eski bir hamamın dokusunu bozmadan restorana çevirmişler. Çokta güzel olmuş.

FIRIN-CI Ciğer Kebabı

Kahvaltı (HASAN PAŞA HANI): Buraya geldiğim zaman kulaklarımda “Ahmet Kaya-Diyarbakır Türküsü” ile Diyarbakır ortasında vurulmuş uzanırım sözleri..

Tarihi dokusu, kargaşa, seslerin birbirine karışımı, masalar, insanlar… Hepsi harika, en azından benim gibi bu görüntüyü sevenler için harika.

Tost ile beraber gelen kahvaltıda tek beğenmediğimiz “tost” oldu. Malzeme kalitesi çok düşük olduğu için yemedik, geri kalan her şey gayet güzeldi.

Hasan Paşa Hanı

Diyarbakır’a gidecekseniz veya yolunuz düşecekse, insanları veya şehir hakkında hiçbir şüpheniz olmasın, bindiğimiz taksi bile ücret almamaya çalıştı, Ankara’nın, İstanbul’un taksicileri ile aradaki farkı düşünmeniz bile Diyarbakır için bir fikir sahibi olmanıza yeterli olacaktır.

 2

0 Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir