Sezenist, Gezgin, Yazar, Blogger ve Kırıklarınızın Alçısı.

Düzenbaz

Düzenbaz

Düzenbaz

Filmin kadrosu çıkmazdan önce duyduğumda beni çok fena şaşırtıp gözlerimi kamaştırmıştı. Oyunculuk resitali sergilenen bu filmde, oyuncularda rollerin hakkını fazlası ile vermişler. Konusu biraz daha iyi olabilirdi desem de sıkmadan ve merak ile beklediğim arka arkaya sahneler ile bu düşüncemi bir kenara koymama yetiyor.

Filmin içeriğinden bahsedecek olursam;

Christian Bale ile başlayın ona özel bir şeyler yazmam gerektiğini düşünüyorum. Bu adamı ilk fark edişim biraz geç olsa da Prestij filminde hafızamda yer edindi. İstediği zaman zayıflayıp istediği zaman kilo alma özelliği ise beni hayretlere düşürdü. Bu filmde rahat 100 – 110 kilo civarını bulmuştu. Kendisine de oldukça yakışmış. Bale bu filmde İrving isminde bir düzenbazı oynuyor. Duygusal bir düzenbaz. Oğlunun annesinin kişiliğini sevdiği için boşanmayan, farklı olduğu için aşık olduğu bir kadın ve belediye başkanıyla tanışmasından sonra ona olan gerçek dostluğuna kadar tüm film boyunca düzenbazımızı duygusal birisi olarak gördük (tipik bir yengeç burcu erkeği)

Bradley Cooper ise kendine has bir stil oluşturmuş bu filmde. Giyim tarzı bu film için seçilmiş olsa da bu stil onun üzerine yapışmış olmalı. Limitless filminde oyunculuğunun zirvesine çıkan bu adam bu filmde de zirvede olduğunu Hollywood’un parlayan yıldızı olduğunu bir kez daha gösterdi. Filmin sonunda sevinç ve ardından şoke oluşunda sergilediği oyunculuk Bradley’i hafızalardan asla sildirmeyeceğine eminim.

Jennifer’a geçmezden önce Amy’den bahsetmek istiyorum. Sanırım bu onu ilk fark edişim (öyle ki diğer filmografisinde ki hiçbir filmi izleyememiş olmam üzücü) gerçekten müthiş bir performans sergiledi. Film afişinde güzelliğinden dolayı nasıl oyunculuk sergileyeceğini merak ettiğimden bütün dikkatimi bu harika kadına topladım. Sevişme sahnelerinden tutunda oynadığı düzenbazlık, dil aksanları (bu filmi İngilizce izleyenler bilir ki Amerikan ve asil İngiliz soyu aksanı arasında ki farkı daha net fark edebilirler) ve her yönüyle harikulade oyunculuk sergiledi. Yeni bir hayran kazandığını söyleyebilirim. Dikkatle izlenmesi gereken bir kadın (daha fazla uzatıp beklentilerinizi arttırmayayım)

Gelelim Jennifer’a, yaşı ile oynadığı oyunculuk arasında bir çelişki var. Bu kadın tıpkı cadılar gibi sanki 100 lerce sene yaşamış fakat hep genç kalmış gibi. İnanılmaz zor bir rolün altından inanılmaz şekilde kalktı. Göz kamaştırıyor ve oyunculuğunun zirvesinde. sanırım 3-5 sene bu performansı sergilerse Hollywood’un en iyi 3 kadın oyuncusundan 1 si olmaması işten bile değil.

Film adından da anlaşılacağı üzere düzenbaz 2 kişiyi ve onları yakalayan ama rütbesini, tanınırlığını arttırmak isteyen FBI ajanını konu alıyor. Filmde yaşlı kurt Robert De Niro’ya da yer verilmesi ayrı bir güzellik katmış. Diyaloglar fazla olsa da asla ama asla sıkmayan türdendi. Oscar ödüllerinde ise hak ettiğini bulamadı.

Benim puanım: 8.7
Yapım yılı: 2013

 3

0 Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir