Sezenist, Gezgin, Yazar, Blogger ve Kırıklarınızın Alçısı.

FIFA 21 Kariyer Modu

FIFA 21 Kariyer Modu

FIFA 21 Kariyer Modu

FIFA 21’de birçok oyun modunda detaylar belli olmaya başladı. Kariyer modu bu sene güzel ve büyük değişiklerle çok fazla oyuncunun ilgisini şimdiden çekmeyi başardı. Ben de yeniliklerin ön incelemesini ve oyun çıkınca birkaç seri ile yakından incelemiş olacağım. FIFA 21 BETA da henüz kariyer modu ile ilgili sızdırılma bilgi yok, ben de kesinleşen ve kesinleşen bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

İnteraktif Maç Simülatörü

Maç içerisinde yukarıdan bakış açısı ile oyuncuların yönlenmelerini, topun olduğu alanları ve birçok şeyi görebileceğiz. Bu bize maça müdahalede bulunma şansı tanıyacak.

İnteraktif Maç Simülatörü

Ayrıca maçı izlerken: oyuncuların fitness alanından kondisyonlarını görebileceğiz. Diğer üç sekmede ise sırası ile raitinglerini, maç istatistiklerini ve oyun planı seçeneği mevcut. “Jump In” seçeneği ile tek tuşa basarak maçın o anına gidip maçı kendimiz oynayabileceğiz. Simülasyonda işler iyi gitmediği zaman kontrolü bizler ele alabileceğiz böylece. Bu özellik ne kadar yeni gibi tanıtılsa da sanırım FIFA 11 de olan bir özellikti. Yine de güzel bir özellik ve bizi biraz daha menajer oyunlarının keyfine yakın tutmak istemişler.

FIFA 21 DEMO Hakkında Tüm Bilgileri Görmek İçin Tıklayın

Oyuncu Gelişimi

Genç ve normal oyuncuların gelişimi artık daha detaylı ve XP alarak ilerlenecek. Oyuncuların maçlarda performansına göre XP kazanacaklar ve bizlerde bunu görebileceğiz. Bu da oyuncuları ne kadar yedekte oturttuğumuz, ne kadar üzerinden oynadığımızı gösterecek. Yani kadroya tonla genç yetenek alıp oynatmamak potansiyelini yerle bir ediyor olabilir FIFA 21’de. Yine de varsayılan olarak tüm oyuncular aldığımız bu XP ler ile tüm özelliklerine az da olsa etki yaparak gelişecek. Bizler bu durum içinde müdahale etme şansımız olmuş ve XP leri istediğimiz özelliklere verebileceğiz veya zayıf ayak / beceri hareketi yıldızında kullanabileceğiz. Sadece bunlarda değil work rate dediğimiz çalışma sistemlerini de yüksek-yüksek yada orta-orta gibi seçenekler için XP harcayabileceğiz. Bu gelişimleri yine de potansiyel ve yaş kriterleri baz alınarak gerçekleştireceğiz.

Oyuncu gelişimi özelliğinde tanıtılan bir diğer özellik ise; oyuncuların pozisyonlarını değiştirebileceğiz. Örneği SĞB oynayan bir oyuncuyu SĞO yapabileceğiz.

Sharpness diye oyuncu içi etki de bir diğer güzel yenilik. Artık moral durumundan farklı olarak oyuncunun bu sharpness özellik niteliği ile özellikleri artabilecek, azalabilecek veya sabit kalabilecek. Artık her oyuncu bizim için önemli hale geldi.

Takımda artık 5 oyuncuya antrenman yaptırmak yerine 15 oyuncuya kadar antrenman yapabileceğiz. Bu doğrudan oyuncuları maça hazırlamak ve maç öncesi kritikleri için oldukça önemli olacak. Ayrıca antrenman zorluk seçimi oyuncunun kondisyonunu da düşürecek. Ama bu ayrıca sharpness özelliğini de olumlu yönde etkileyecek. Hızlı oyuncuların yanında bu sene güçlü ve kondisyonu yüksek oyuncular en azından kariyerde çok önemli duruma gelmiş oldu.

FIFA 21 Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Konular İçin Tıklayınız

Takım Programı

Maç gününe bir hafta kalasıya; maça 6 gün önce neler yapılacağını programlayabileceğiz. Üç farklı günde ise hangi gün antrenman yapacağımızı (maç gününden önce), toparlanma/iyileşme gününü (maçtan sonra) oyuncular burada kondisyon, moral gibi özelliklerini arttırmak için yaptığımız program ve dinlenme günü seçenekleri mevcut. Bu durum artık kondisyon probleminin önüne geçmiş olacak. Dinlendirdiğimiz oyuncunun ise sharpness özelliği düşecek.

Yeni Transfer Seçenekleri

Artık yapay zeka bize oyuncu önerebilecek. Kapılarını çaldığımız oyuncu yerine başka oyuncu veya ellerinde satılık/kiralık olan başka oyuncuyu da önerebilecek yapay zeka. Bakalım Barca, Madrid gibi takımların kapısını çaldığımızda hangi oyuncu önerileri gelecek merakla bekliyorum. Ayrıca takas tekliflerinde bulunabilecekler yapay zeka.

Ronaldo, Neymar, Messi gibi yıldız oyuncular artık yapay zekada yapılan iyileştirmeler sonucunda boşa düşme oranları oldukça azaltılacak. Potansiyelli veya mevcut yıldız oyuncuları transfer pazarında çok çok az ihtimalle göreceğiz. Bu konuda ciddi iyileştirmeler yapılmış.

Ayrıca FM de olan bir güzel özellikte artık FIFA 21 kariyerinde mevcut; örneğin Barca-Real yada GS-FB takımları arasında oyuncuları almak oldukça zor hatta imkansız paralara almak zorunda kalabileceğiz. Rekabete dayalı takımlar arasında transfer geçişleri günümüz futboluna benzer olacak. Bu sistem nasıl çalışacak birlikte göreceğiz. Tek kulüplü yada sadakatli oyuncuları ise transfer edemeyeceğiz veya imkansız seviyesinde olacak (Eskilerden örnek; Totti vb.)

Rakip Yapay Zekası

Savunma oyuncuları artık hücum oyuncularını daha sıkı markajlayacak, bu durum antrenman özellikleri ile de iç içe olacak ve antrenman programını da buna göre şekillendirmemiz istenecek. Örneğin zorlu bir defans oyuncuna karşı oynayacak bir hücum oyuncumuzun, sharpness, moral gibi özellikleri ile yakından ilgilenip bu gelişimlerini yükselterek rakip yapay zekasında işlerimizi kolaylaştırmak veya zorlaştırmaya yönelik harekette bulunmuşlar.

 4

0 Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir