Sezenist, Gezgin, Yazar, Blogger ve Kırıklarınızın Alçısı.

LOKI 2. Sezon İncelemesi

LOKI 2. Sezon İncelemesi

LOKI 2. Sezon İncelemesi

LOKI 2. sezonu birkaç hafta önce final/sezon finali mükemmel bir tat bırakarak bitti. MCU’nun son gidişatından memnun olmayanların gitgide fazlalaşmasına adeta çölde bir vaha gibi gelmiştir,

Gelelim detaylara. Bu konuda akla takılan, mantığa uyan yada uymayan, ciddi teoriler üretebileceğimiz dolu bir içerik olacak. hazırlanın.

Tüm detaylara girmeden, benimde çok beğenerek dinlediğim “LOKİ 2. SEZON” soundtracklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz (Spotify)

Spotify’da; Dinleyin

Şimdi her şey başlasın!

Altı bölümden oluşan ikinci sezonumuzda öncelikle ilk temel taşımız: ZAMANDA KAYMA!

Sezonun başlaması ile beraber Oscar ödüllü karakterimiz Ouroboros ile yaşadığı zamanda kayma sorununu çözmeyle başladı ancak burada birçok kişinin kafasını karıştırdığı için birkaç detaya girmek istedim. Görünen yani o anki zamanın dalga boyunun değişmesi ile meydana gelen etkileşim. Evet sadece bu kadar. Time shifting denilen olay. Daha fazlasını arayan var ise doğrudan bunun denklem vb olaylarına girerek ciddi bir konu içine dalabilir.

Zamanda kayma sorunu ile başladık ve bu sorun tam tersine kontrol edilerek zamanı durdurmaya kadar giden ikinci sezonda, fesatlık tanrımız adeta bir kahramana dönüşen yolda yaşanılan araştırmalar ile her şey olması gerekene dönüştürüyor.

Olması gereken nedir?

Artık güç taşları bir anlam ifade etmiyor, en azından TVA’de herhangi bir anlamı yok, aşağıda görselde yer alan 1. sezonda gerçekleşen bu durumu hatırlayanlarınız vardır. Tek bir evren için bir anlam ifade ediyor olsa bile çoklu evrenler için herhangi bir anlam ifade etmiyor.

İşte elinde tuttuğu bu yeşil taş artık bir vücut bulmalı ve çoklu evrenler için işe yaramalıydı. Loki’nin artık ne olduğu ile ilgili bir sürü teori, söylem, varsayımlar dolaşsa da bana göre artık Loki, zaman taşının ta kendisi oldu. Zaman taşının yeşil renginin olmasının sebebi de en baştan beri buydu.

Burada diğer taşlar ile ilgilide bir sürü fikirler yürütebiliriz ancak diğer bildiğim şey kırmızı olan “gerçeklik” taşının ise vücut bulmuş halinin Wanda olması. Belki bununla ilgili bir yazı hazırlarım, bilemiyorum.

Zamanda kayma olayı artık cepte, zaman taşının renginin neden yeşil olduğunu da kavradıysak devam edelim.

Mobius bir Odin varyantı!

Evet, bu da benim bir teorim var ve ikinci sezonda uzaktan izlediği 2 çocuğunun kavgası, birisinin daha hırçın diğerinin daha uysal davranması sizlere bunu hatırlatmamış olabilir ancak bu bizzat bana Odin’i hatırlattı ve Mobius’un bir Odin varyantı olduğunu düşündürdü. Hatta bununla da ilgili detaylı bir yazı hazırlayabilirim. Loki bizlere sadece bir dizi izlensin, olayı nedir anlaşılsın diye yapılmadı, geçmiş ve geleceğe yani MCU’ya doğrudan ışık tutabilecek tek “ZAMAN” kişisi.

Loki’yi canlandıran Tom Hiddleston, rolünün ve hikayenin tamamlandığını söylemiş olsa da Game of Thrones’da Jon Snow’un ölmüş olma ihtimali ile aynı yüzdeyi verip, Deadpool 3’ün setinde gözüktüğünü, çoklu evrenlerin kontrolünün kendisine geçtiğini sanıp, sadece o an için olayı düzelttiğini ancak Fatih Kang’in onu zaman tahtına oturtarak Quantum evreninden çıkış yolunun sadece bu olduğunu anlayacağız.

Evet bir sürü varsayım, teori gibi. Ancak bunlar mevcut sızdırılan görüntüler, gelen olay örgüsü ile oluşan şeyler. Aslında şanlı amaç tamamen Kang’e hizmet etmiş olacak.

Loki’nin şanlı görevi ise Secret Wars ile sonlanacak ve bu muhteşem karakter işleyişinin eksik son parçasını orada oturtmuş olacağız. Yani yapılan açıklamalara kesinlikle inanmıyor ve sadece bir gelecek bir pr çalışması için kullanılacağını düşünüyorum.

Genel olarak muhteşem bulduğum ancak zaman kavramının ve çoklu evrenin farklı versiyonlarını izlediğimiz Loki dizisinde ise sonucun çok daha etkili bir yere bağlanmasını, Kang’in varyantlarını, Kang karakterinin motivasyon çıkışını Victor Timely vb ile göstermelerini ümit ediyordum.

Sizlerin Loki 2. Sezon Hakkında Yorumları Neler?

 2

0 Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir