Sezenist, Gezgin, Yazar, Blogger ve Kırıklarınızın Alçısı.

Mardin Gezi Rehberi

Mardin Gezi Rehberi

Mardin Gezi Rehberi

Mardin’e gitmek için sanırım 7-8 defa niyetlenip oluşan aksilikler sebebi ile her daim ertelemiştim. Bu kez Şanlıurfa gezisi sonrası birkaç günde olsa Mardin’de bulunmaya karar verdim. Bu gezi rehberinde ise gittiğim yerler hariç, kendi özel araştırmalarımı da bu rehbere eklemek istedim.

Mardin’e Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa sonrası otogar üzerinden Mardin’e ulaşım sağladım. Tabi sizler bu yolculuğu daha farklı şehirlerden veya bölgelerden yapabileceğiniz için; daha uygun başlıkları aşağıda derliyorum.

 • Otobüs
 • Uçak
 • Kendi Aracınız

Benim gibi otobüse karar verdiyseniz, çevre illerden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Uzak bir şehirden gelecekseniz, özellikle bölgenize ait büyük şehirler üzerinden doğrudan Mardin Otogarına otobüs bulabilirsiniz. Küçük şehirlerden ise önce Diyarbakır-Malatya gibi şehirlere ulaşım sağlayıp, akabinde Mardin’e geçiş sağlayabilirsiniz.

Otobüs yolculuğunu tercih etmeyip, uçak ile Mardin’e gitmeye karar verdiyseniz ise bu durum çok daha avantajlı çünkü Mardin’in bir havalimanı var. Mardin Havalimanı (MQM), 1999 yılından beri aktif olarak hizmet vermekte. Havalimanında bir araç kiralayabilir veya Havaş ile eski Mardin bölgesine geçebilirsiniz.

Mardin’e Ne Zaman Gidilir?

Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinin sanırım en büyük sıkıntısı yaz aylarında veya çetin kış mevsimlerinde gidilmemesi. Özellikle bahar ayları gezi için en uygun zaman olacaktır. Sıcaklar çok fazla cildiniz ile temas etmesi, nemin düşük olması bu durumu daha da işkence haline getiriyor. En doğru aylar; Nisan, Eylül veya Ekim.

Mardin Gezilecek Yerler

 1. Deyrulzaferan Manastırı
 2. Şahtana Ailesi Konağı
 3. Kasımiye Medresesi
 4. Zinciriye – Sultan İsa Medresesi
 5. Ulu Cami
 6. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi
 7. Revaklı Çarşı
Zinciriye Medresesi

Mardin’de Neler Yenir?

Buraya bir yemek listesi yazmadan önce Mardin’de ikonik olarak bilinen kubbeli cami görselinin hemen üzerinde bir restoran var, adı; “Doboo” inanılmaz bir menüye sahip ve bunu yazma amacım tamamen yemek dışında bir şey. Müzikleri!

Doboo Restoran’da keşfettiğim aslında Arap Yarımadası’nda bilinen bir kraliçe “Feyruz” yada tam adı ile Fairuz, Fairouz, Fayrouz, Arapça: فيروز. İnanılmaz sese ve bestelere sahip bu harika sesi ilk kez Mardin’de ılık bir havada esen serin bir akşamda dinledim. Her şey o kadar harikaydı ki işte orada deneyimlediğim yemekler ve tavsiyelerim;

 • Kibbe Dolması
 • Kaburga Dolması
 • Çağla Yemeği
 • Sembusek
 • İkbebet
 • Lebeniye Çorbası
 • Harire Tatlısı
 • Kilice
 • Accin
 • Kişk Çorbası

Yukarıda yazdıklarımdan özellikle “Kaburga Dolması” inanılmaz bir lezzete sahip. Güzel bir Mardin manzarası ve eşsiz lezzetleri ile Mezopotamya’nın uçsuz bucaksız derinliğini seyrederek bu lezzetleri “Doboo” da deneyebilirsiniz. Ayrıca diğer tavsiye edeceğim restoran; Bağdadi Restoran. Tercih sizin.

Son Tavsiye: Sokak aralarında Süryani Kahkesi, şaraplarını denemeyi unutmayın. Ana caddeden biraz uzaklaşıp bunları doğrudan yerel halk ile selamlaşarak çok rahat tadımlayabilir, gözlemleyebilirsiniz.

 2

0 Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir