Sezenist, Gezgin, Yazar, Blogger ve Kırıklarınızın Alçısı.

Mersin Gezi Rehberi

Mersin Gezi Rehberi

Mersin Gezi Rehberi

Sanırım şehir dışı tecrübemi ilk kez Mersin’e yapmıştım, yıllar önce. Üzerine de defalarca gitmeme rağmen tam tadını alamamıştım. Bu kez tamamen birkaç işlerim sebebi ile asıl maksatlı gitsem de Mersin Marina’sı, Mavi Yengeç’ten tatmayı ve sahilinde bolca vakit geçirmeye çalıştım. Belki ilk kez gidecekler belki tekrardan Mersin’de ne yenir? Mersin’de nerelerde gezilir? gibi kafalarında soru işareti olanlara rehberlik içeren bir yazım olsun istedim.

Mersin’e Ulaşım ve Konaklama

Ben Gaziantep’den yola çıktığım için kolay bir ulaşım sağladım. Pandemi günlerinde otobüs ile 2x koltuk ücreti ödemek dışında herhangi bir ulaşım problemi oldu diyebileceğim bir şey yok. Adana, Antalya, Gaziantep, Osmaniye, Konya gibi yerlerden otobüs ile çok rahat ulaşım sağlayabilirsiniz. Uçak içinse maalesef en yakın şehirler Antalya ve Adana. Özellikle Adana seçimi en doğru tercih olabilir. Adana ve Mersin arası normal bir araç ile 40-50 dk kadar sürede ulaşımı yapabilirsiniz veya yakın şehirlere ait bildiğimiz minibüs tarzı araç ile de 1 saatte veya büyük yolcu otobüsleri ile de 1 saat 15 dk civarı bir sürede Adana havaalanına gelip Mersin’e geçiş yapabilirsiniz.

Otobüs yolculuğu için ayrı bir paragrafta devam etmek istiyorum çünkü öğrencilik için sahil yolunu kullandığım zaman Burdur’a gidişte maalesef o virajlar hala aynı durumda mı bilmiyorum fakat Anamur sonrası Alanya’ya kadar resmen iman tazeleyebilirsiniz. İnanılmaz virajlar mevcut ve iki araç yan yana yada karşı karşıya gelen araçlar maalesef birbirine müsaade etmeden geçmesi pek mümkün değil. Bu paragrafı yazmamın sebebi Alanya/Antalya üzerinden ulaşım sağlıyorsanız eğer; “SAYIN YOLCULARIMIZ, GEÇMİŞ OLSUN” gerçekten zorlu bir yolculuk. Konya üzeri gelebilirseniz çok daha mantıklı olur.

Adıyaman / Nemrut Dağı Gezi Rehberi İçin TIKLAYINIZ

Konaklama içinse sahil şehri olan Mersin için oldukça seçenekler mevcut. Birbirinden harika şehir merkezine yakın veya uzak onlarca otel mevcut. Airbnb üzerinden de seçeneklere bakabilirsiniz. Airbnb demişken bir ara güzel bir Airbnb içeriği paylaşmayı düşünüyorum.

Mersin’de Nerede Ne Yenir?

Tantuni için Eskişehir bir ara kavga çıkarmıştı ama sanırım bu konuda Eskişehir hariç her şehrin tek kazananı ve farklı düşünmenin esamesi bile okunamayacağı bir gerçek; Tantuni Mersin’e aittir.

Evet, yemek için tantuniyi gündemimize aldığımıza göre, bu tantuninin çıkış amacı ve şuan ki durumu ile en güzel tantuni Mersin’de nerede yenir onunla ilgili düşüncelerimi yazayım. Tantuni şuan orta sınıf hatta et fiyatları sebebi ile artık zengin yiyeceği olmuş durumda. Normalde maalesef tam tersi durumdan doğmuş ve hayvanın pek işe yaramayan; dalak, böbrek, yürek, testis gibi yerlerinin et yerine kullanması ve bütçesi olmayanların daha rahat et doyuruculuğu alabilmesi için yapılan bir yemek iken sonradan evirilip, kıyma yada iri kıyma hatta şuan popülerliği ile biftek tantuni gibi seçeneklere evirilmiş durumda.

Tantuni için en güzel tercihler; Göksel Tantuni ve Memoş Tantuni. Bu iki mekanda en eski olup tantuni yiyebileceğiniz en güzel mekanlar. Yani çok bir beklentiye girmeden lezzet kısmına bakarsanız yeterince doyurucu ve lezzetli gelecektir. Yağ ve etin yumuşaklığı vb özellikle Memoş Tantuni’nin en eski şubesi -adresi tam aklımda değil- oldukça güzel bir tercih olabilir.

Mavi Yengeç! Yemek kültürü yada yemekte yeniliğe açık birisi iseniz kesinlikle bu lezzeti tatmalısınız. Ben Kıskaç isimli bir pub benzeri deniz ürünlerine ait yemeklerin olduğu bir yerde deneme fırsatı buldum, zaten yengecin et oranı düşük olduğu için karın doyurmalık yerine tadımlık deneyebilirsiniz. Fiyatı oldukça uygundu. Porsiyon başına 2 büyük mavi yengeç geliyor ve 50-60TL civarı bir ücrete sahip. Dediğim gibi çok eti için değil deneyimlemek güzel olacaktır. Alkol vb tüketen birisi iseniz meze olarak da tercih edilmesi oldukça popüler.

Kerebiç! Bunu muhtemelen Güneydoğu yada Akdeniz insanları kolaylıkla bilir. İçerisi Antep fıstıklı veya cevizli duruma göre ise fındıklı olmak üzere farklı lezzetlere sahip. Bunun için birçok mekan mevcut, her köşede yada caddede oldukça fazla mekanlar görebilirsiniz. Ben yanında kaymak var diye düşünüyordum ki kaymaklı veren yerler yok denecek kadar azken tıraş köpüğü gibi hatta satıcılarında dediği şekilde köpük ile servis ediyorlar. Köpüğü oldukça kötü ve bana hiç uymadığı gibi bulabilirseniz kaymaklı tercih edebilirsiniz. Kendisi bir kurabiye türü ve bildiğimiz yassı bir dolma ve içerisi saydığım herhangi bir içeriğe sahip şekilde köpüksüzde yenilebilir.

Cezerye! Adana’ya ait olsa da -ki ben öyle biliyorum- Mersin’de oldukça fazla yerde bulabilirsiniz. Havuçlu, cevizli bir pestil ve üzerine hindistan cevizi ekelenmiş halde.

Bunların dışında fındık lahmacun, Tarsus Kebabı’da deneyebilirsiniz.

Mersin’de Nerede Gezilir?

Mersin Marina: Pandemi sebebi ile sabahları çok sakin olduğu söylendiği için ve açılış saati 10:00 civarı olduğu için kahvaltımızı burada yapmaya karar verdik ve söylenildiği gibi oldukça sakin, enfes bir hava ve huzurlu bir mekanda kahvaltımızı yaptık. Burayı Mersin merkeze geldiyseniz mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Girişte HES kodu sorgulaması yapılıyor tıpkı bir alışveriş merkezine girer gibi. Marina içerisinde birçok alışveriş mekanı, bankamatik, eczane, restoranlar mevcut. Birçok ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Tantuni yemek için çıkıp geri döndüğümüzde öğle vaktinde maalesef mekanların çoğu tamamen doluydu. Zamanlamaya dikkat etmenizi öneririm.

Kız Kalesi: Çok fazla bir şey yazmama gerek yok sanırım, görülmesi gereken ve Mersin’in akla gelen ilk yeri. Gidip görün her şekilde.

Adamkayalar: Instagram’da oldukça fazla fotoğrafları denk geldiği için gitme isteği bulunmuştu bende, sizlerde birkaç fotoyu inceleyerek gidebilirsiniz. Mersin merkeze uzak bir mesafede ama gitmeye değer.

Kısıtlı gün sebebi ile çok fazla yer gezemesem de bir sonraki gidiş için kendi notlarım mevcut ve bu notlarımı gerçekleştirdikçe bu gönderiye detaylı yazmaya devam edeceğim, dilerseniz sayfayı sık kullanılanlara alabilirsiniz.

 5

0 Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir