Sezenist, Gezgin, Yazar, Blogger ve Kırıklarınızın Alçısı.

Sıkıysa Yakala

Sıkıysa Yakala

Sıkıysa Yakala

Leonardo DiCaprio’nun nasıl bu filmle Oscar kazanamadığını hala merak eder dururum. Oscar almayı bırakın, aday bile olamamış. Bunu aklıma getirdikçe Oscar’a olan bakış açım değişiyor. İşte öyle bir film “Sıkıysa Yakala”. Tırnak içinde belirtiyorum çünkü gerçekten Türkçe’ye aşırı efsane şekilde geçmiş “Catch Me if You Can”.

Baş rolleri Leonardo DiCaprio ile birlikte Tom Hanks oynuyor. İki oyuncuyu da çok severim ve neredeyse tüm filmlerini izlemişimdir. Yakın tarihte yeniden izleme fırsatım oldu Sıkıysa Yakala filmini. Yapım yılı 2002 olan bu filmde Leonardo ise 27 yaşında rol alıyor. Ve bu filmde 16 yaşında bir karakteri oynuyor. Karakterimiz Frank William Abagnale Jr. babasının zekasına sahip birisi olarak karşımıza çıkıyor. Tom Hanks ile amansız bir kaçış, seyir zevkinin çok yüksek ve sonunu da harika bağladıkları şekilde bitiriyorlar. Spoiler vermemek için klavyede bir yazıp tekrar siliyor durumdayım şuan.

Oyunculuklara değinecek olursam; yukarıda giriş kısmında zaten Oscar’a sitemde bulundum. Belki de tarihin en iyi erkek oyuncu performansı diyebileceğim şekilde oynuyor Leonardo. Tom Hanks üstada ise diyecek bir şey yok, her sahnede klasını konuşturuyor ve rolü ile bütünleşiyor. Karakterimiz belki de dolandırıcı olabilmek için belli bir zekaya da sahip olunması gerektiğini gösteriyor. Film zaten yine karakterlerin (Leo ve babasının) adını taşıyan Frank Abagnale Jr. ın hayat hikayesinden yola çıkılmış. Biyografik bir film değil fakat gerçekte var olan birisinden esinleniliyor ciddi derecede.

Film yönetmeni; Steven Spielberg’in bu filmle iyi bir hikaye anlatıcısı olduğunu da görmüş olduk. Sıkmadan, hem eğlendirerek hem soluksuz izletebilecek seviyede tutması, oyuncu seçimleri, kostümler her anlamı ile kusursuz bir film koymuş.

Gözünüzden kaçan bir film ise kesinlikle izlemelisiniz. Benim içinde kesinlikle en iyi 10 filmden birisidir Sıkıysa Yakala (Catch Me if You Can) Sizi dolandırıcılığa bile itebilecek derecede bir etki bırakabilir üzerinizde. Filmi izlemiş olanların ise yeniden aklına getirip ilk kez izliyor heyecanı ile yeniden izleyeceğine de eminim.

Benim puanım: 9.8
Yapım yılı: 2002

 3

0 Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir