Sezenist, Gezgin, Yazar, Blogger ve Kırıklarınızın Alçısı.

Temel İçgüdü 1

Temel İçgüdü 1

Temel İçgüdü 1

İki filmlik seri için önce ikincisinden başlayacaktım, kendim de önce ikincisini izledim fakat seri olduğu için sırayla gitmek en mantıklısı. İki serininde birbiri ile alakası yok, yani birincisini izlemeden ikincisini yada birincisini izleyen ikincisini izlemeli gibi bir durum söz konusu değil. İşleyişler aynı fakat bağlantısı birkaç replik dışında yok. Neyse… Bu kadar basit bir şekilde girmeme rağmen benim için iki seriyi de tek sayacak olursam sıralamamda mutlaka ilk 10 da yer edinecek kadar öneme sahiptir. Bir kere famme fatale biri yazarı konu ediniyor. Daha ne olabilir ki. İzlemek için bile çok büyük etkendi benim için.

Baş rolünü; Sharon Stone ve Michael Douglas oynuyor demem yeterli olacaktır. Film ilk paragrafımda dediğim gibi; famme fatale bir yazarı canlandıran, klasik, gerilim konusu içeriğine rağmen gayet sürekleyici ve merak uyandıran bolca sahneler mevcut. Ayrıca çıplaklıkta içerdiği için 16+ izlenmesi en mantıklısı. Bolca sevişme sahneleri, farklı pozisyonlar demeyeceğim dersem filmin etkisinde olduğumu ve en son 8 yıl önce izlememe rağmen nasıl kafama yer edindiğini anlamış olursunuz.

Film, Catherine (Sharon Stone) ‘nin kitabında ayrıntıları ile anlattığı bir cinayetin benzeri için şüpheli konumunda olması ile başlıyor ve Dedektif Curran (Michael Douglas) ise bu vakayla ilgilenmektedir. Birçoğumuz bacak bacak üstüne atma sahnesi ile bir kublede olsa gördüğümüzü hatırlarız. Meşhur sahne. Zaten filmin afişleri yada filmin en akılda kalıcı sahnesi (birçok harika sahnesi mevcut) bu bacak bacak üstüne atma sahnesi olmuş durumda. Sharone Stone için özellikle bu kısım çekilirken altına ince bir parlak iç çamaşarı verilmiş sonra ise kayıtlarda aşırı şekilde görüntü bozukluğu sebebi ile çıkarılması istenmiş. Daha başka bir açıdan çekileceği konuşulsa da ortaya sahnemiz çıkmış. Tabi Sharone Stone ilk başta bu sahnenin kullanılmasına hatta film antlaşmasını iptaline kadar diretse de, sonunda kendi kendine ikna olmuş ve sahnenin filmden çıkarılmasını istememiş.

Sharone Stone Meşhur Bacak Bacak Üsüne Atma Sahnesi!

Film sadece bu sahneden ibaret değil tabi ki. Birçok harika ve dediğim gibi 16+ üzeri sahne mevcut. Oturup çoluk çocuk izlemenizi tavsiye etmiyorum bu yüzden.

Hem Sharone Stone hem Michael Dougles müthiş oyunculuk çıkarmışlar. Bu film ikisi içinde zaten dönüm noktası olmuş kariyerlerinde. Nasıl hissederek oynadılarsa benim için ikisininde zirve filmi Temel İçgüdü 1 serisidir.

Filmde 1980 yıllarından beri kullanılan DNA ile suçlu teşhis etmeyi es geçmişler üstelik ilk serimiz 1992 yılında çekilmesine rağmen. Zaten günümüz teknolojisi ile 5 dakikada çözülebilecek bir olay, filmin detaylanması ile devam ediyor. Sharone ise 13. kişi olarak teklif geliyor. En başta Nick Curran karakteri için tek atış haklarını kullansalarda, Douglas’ın ısrarla kadın karakterinin önemi ile Julia Roberts gibi isimler reddedilerek Sharone Stone da ısrarcı olunuyor. Ki zaten başkasını ben düşünemezdim. Cuk oturmuş.

Filmin konusuna daha fazla girmeyeceğim fakat son olarak birçok sigara sahnesinde püfür püfür içilen sigara maalesef yönetmeni; Paul Verhoeven’nin yıllar sonra gırtlak kanserinde, filmi her yeniden izleyişinde pişmanlık duygusu barındırdığını belirtmiş. Temel İçgüdü işte böyle bir film. Yazmakla bitmez detayı.

İkinci seriyi tıpkı Catherine Tremell gibi yazmak için sabırsızlanıyorum. İzlemeniz gereken filmler listesine acele ederek eklemelisiniz. İlk film zaten Netflix üzerinde mevcut.

 3

0 Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir