Sezenist, Gezgin, Yazar, Blogger ve Kırıklarınızın Alçısı.

WandaVision

WandaVision

WandaVision

Pandemi dönemine ait en güzel şeylerden birisi de WandaVision gibi hepimizin merakla beklediği MCU 4. Faz dizi ve filmleri. Özellikle 4. faz için inanılmaz derecede dizi çokluğu benim gibi dizi severleri oldukça mutlu etmekte. Çok uzatmadan da WandaVision için kendi araştırmalarım ve yorumlarıma geçeyim. Başlık altında hem ince hem ekstra bilgilere yer vermeye çalışacağım.

Ah Wanda… Üzümlü Kekim! Infinity War’da yaşadığı durum onu nelere dönüştürdüğü konusunda hiçbirimiz fikir sahibi değildik. Dizimiz her ne kadar Vision’ı da içermiş gibi gözükse de aslında tamamen Wanda’nın görüşü anlamı da taşıyor diye düşünebilirsiniz. Yani Wanda ve Vision gibi düşünmeyin yada düşünün. Çok karışık gibi gelebilir ama aşağıda spoiler şeklinde yazdıklarımdan da olayın iki kahraman olmadığını bilmeniz daha doğru olacaktır.

Dizimiz bölüm bölüm esinlendiği sitcomları tek tek yazarak genel bir başlangıç yapalım.

  1. Bölüm: The Dick Van Dyke Show ve I Love Lucy’den hatta Dick Van Dyke’ın kendisinden danışmanlık alınmış.
  2. Bölüm: Bewitched ve I Dream of Jeannie
  3. Bölüm: Mary Tyler Moore Show ve The Brady Bunch
  4. Bölüm: –
  5. Bölüm: Full House, Family Ties ve Growing Pains’den özellikle jenerik kısmı bu üç dizinin karışımı niteliğinde.
  6. Bölüm: Malcolm in the Middle
  7. Bölüm: The Office ve Modern Family

şeklinde enfes göndermelere sahip.

Marvel Evreni Film ve Dizi İzleme Sırası İçin TIKLAYINIZ

Faz 4 diye diye dilimde tüy bitiyor. Faz 4’ün normalde başlatacak olan proje Black Widow filmiydi fakat pandemi sebebi ile ertelenince Faz 4 WandaVision ile başlamış oldu. Takvim değişikleri zaten MCU için artık sıradan bir durum. MCU ise bu Faz’a bir dizi ile başlamasının ne kadar risk olsa da gayet farklı ve güzel bir anlatım yapabileceğini, kendi tarzının dışına çıkıp iyi işler sergileyebileceğini göstermiş oldu.

WandaVision ilk 3 bölümde yukarıda verdiğim sitcom tadında Wanda’nın kendi yarattığı gerçekliğin dışını konu alırken 4. bölümden sonra özellikle 5.-6.-7. bölümlerde hem Wanda’nın yarattığı gerçekliği hem dışarıdaki dünyayı görmeye devam ediyoruz. Son final bölümü ise zaten MCU filmlerini aratmayacak bir aksiyon ve hikayenin sonlanışını izlemiş olduk. Özellikle sitcom tarzı geçen bölümleri sıkılmadan izlemenizi ve diziyi bırakmamanızı öneriyorum.

Dizinin bize sunduğu en önemli şeyin ise Darkhold olduğunu düşünüyorum. Darkhold ile ilgili ben de bir araştırma içerisindeyim ve yine blog yazısı olarak daha detaylı yer vermek istiyorum. Oldukça önemli bir konu ve sekizinci bölümün yani finalin after credit sahnesinde Wanda ormanlık evden içeri girerken tıpkı Doctor Strange gibi bilinci ise Darkhold’u okuduğu gördük. Bahsettiğim kısım tam olarak aşağıda yer alan görsel.

Wanda’nın after credit sahnesinde bilinç ayrışması yaşaması.

Dizinin hikayesine dönecek olursam; bir diğer en önemli konu ise Wanda’nın çocukları: Billy ve Tommy. Bu ikizlerden özellikle Billy’nin aşırı harika bir oyunculuk sergilediğini düşünüyorum. Bana aşırı sempatik geldi ve annesinin özelliklerini taşıması benim için ekstra bir sevgimin oluşmasını sağladı. Tommy ise dayısı yani Wanda’nın ölen kardeşi Quick Silver’in yeteneklerini taşımakta. Quick Silver demişken, X-Men evreninde yer alan oyuncuyu getirip bu dizide oynattılar ve hepimiz dizinin haftalık akışında onlarca teori üretmemize rağmen ters köşe yapmaları benim için dizide en kötü nokta oldu diyebilirim. Neden bunu yaptılar hala anlamış değilim umarım başka bir dizide yada MCU filminde bir yere bağlarlar. Tommy ve Billy ise bilindiği üzere Young Avengers üyelerinden ikisi. Onları da yeniden görmek mutlu edecek.

Monica Rambeau bir diğer çok önemli karakterimiz. Özellikle Captain Marvel ile olan bağları düşünülürse ki kendisi de hexin içerisinde bazı özel güçlere sahip oldu ve bu karakterin ilerleyen zamanda nasıl bu özel güçlere sahip olduğunu sorgulamayacağız. Çünkü Monica’nın Captain Marvel 2’de oynayacağını şimdiden biliyoruz. Karakter gelişimi orada da devam edecektir.

Darkhold konusuna hemen hızlıca yeniden geçmek istiyorum fakat Agnes yani herkesin doğru tahmin ettiği Agatha Harkness olduğu en doğru tahmin olabilir. Karakter her iki rolünde de oldukça başarılı iş çıkardı. Fakat burada hepimiz Agatha’nın başkasına yani daha büyük bir kötüye hatta bildiğimiz üzere WandaVision dizisinin sonunun Doctor Strange 2 filmine bağlanacağını bildiğimiz için, akıllara Mephisto falan gelmedi değil yani. Wanda yine Agatha ile savaşından ve kendi gerçekliğini yok ederken ona lazım olduğu zaman nerede onu bulacağını söylemesi ile MCU filmlerinde yada dizilerinin birilerinde yeniden göreceğimiz kesin gibi.

S.W.O.R.D olayı ve Vision olayından bahsetmekte gerekirse; SWORD açılım olarak W: World olması gerekirken dizide “weapon” olarak değiştirilmiş. Burada White Vision’a da böylelikle yer açılmış oldu. SWORD dış dünya da özellikle X-Men ile de oldukça bağlantılı. SWORD’u yine Captain Marvel 2 filminde de daha detaylı işleyecekler. Bu yüzden bu konuların tamamı birbirleri ile iç içe. Bakalım White Vision yada bizim Vision ne gibi yerlerde ne gibi gözükecek yada yeniden nasıl buluşacağız merakla bekliyorum.

MCU yavaş yavaş ve adım adım bambaşka bir hale bürünmesine farklı bir bölüm sonu canavarına doğru ilerlerken bu konuların işleyişini sadece filmle değil de farklı bir anlatımla özellikle dizilerle başarılı olacağına inancımızı arttırdı WandaVision dizisi. Wanda Maximoff zaten en sevdiğim Marvel kahramanlarından birisi ve keyifle izledim, izleyeceksiniz.

 4

0 Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir