Sezenist, Gezgin, Yazar, Blogger ve Kırıklarınızın Alçısı.

Yaşamaya Değer

Yaşamaya Değer

Yaşamaya Değer

(Fransızca anlamı; Kirpi) Hafızamdan asla silinmeyecek bir iz bıraktı. Konusu itibari ile filme başlamadan sıkılmayı planlamış bunun içinde yanıma 1 bardak kola, cips, suyumu almıştım, ara ara atıştırır, yudumlarım diye. Fakat bunlara fırsat bulamadım. Her yönü ile 4×4 lük bir filmi hiç sıkılmadan merak ile gözlerimi kırpmaksızın bitirdim. Nasıl bittiğine o kadar şaşırdım ki filimin sonunda uzunluk dakikasına yeniden bakma gereği duydum. daha fazla beklentilerinizi arttırmadan filmin konusuna geçeyim. Paris’te dış çevreden uzak yaşayan 11-12 yaşlarında bir kızın doğum gününde intihar edeceği günü beklemesini konu alıyor. Başrolde ki kız çocuğu, Paloma, için ise söylenecek söz yok. muhteşem bir karakteri ona uygun bir şekilde canlandırmayı başarabilmiştir.

Paloma’nın bir repliğini de paylaşmakta yarar var. “Benim adım Paloma. yaşım 11. Paris’te Emmanuel sokak 2 numarada lüks bir dairede yaşıyorum. Annem babam zengin; ailem zengin; ablam ve ben de temelli zengin sayılırız. Ama buna rağmen, bütün bu şans ve zenginliğe rağmen uzun zamandan beri biliyorum ki benim için son durak bir akvaryum. Yetişkinlerin bardakların üzerindeki sinekler gibi çiftleştiği bir yer. Kesin olan şu ki benim yerim akvaryum değil. Çok düşündüm ve kararımı verdim. Okulun son günü geldiğinde 12 yaşıma gireceğim. Haziran’ın 16. yani 165 gün sonra kendimi öldüreceğim. Ölmeyi planlamam bir sebze gibi çürüyüp gideceğim anlamına gelmez tabii. İnsan ölürken önemli olan ölüyor olması değildir; o anda ne yaptığıdır. O anda, o saniyede.”

Film inanılmaz eğlenceli ve mutlu giderken bir anda her şey değişiyor. Türkçe’ye de Yaşamaya Değer olarak girilmesine sebep olan sahne ekrana geliyor ve gerçekten hayatın anlamı bir başka boyuta taşınıyor. Filmde birkaç diğer karakterlerden bazıları ise 54 yaşına dek neredeyse görünmez yaşamış insanların ismini bilmediği mutsuz ve fakir fakat kitap kurdu kapıcı bir kadın. Ve apartmana yeni taşınan bilge bir Japon adamın hikayeleri etrafında dönen, varoluşa, sınıfsal farklılıklara, burjuvaziye, anlamsızlıklara ve ölüm algısına değinmesi ile tat veriyor bu Fransız filmi.

Benim puanım: 9.1
Yapım yılı: 2009

 5

0 Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir